Czym róznią się wężyki PEX od standardowo stosowanych przez innych producentów?

Podstawową różnicą jest to, że PEX, w przeciwieństwie do standardowych wężyków z wkładem gumowym (EPDM), nie poddaje się procesom starzenia; jest odporny na korozję i cechuje się wieloletnim użytkowaniem, nawet w ekstremalnych warunkach.

PEX to wzmocniony polietylen, charakteryzujący się przede wszystkim elastycznością,wytrzymałością w bardzo wysokich temperaturach oraz odpornością na działanie czynników chemicznych, takich jak na przykład chlor, który płynie z wodą w kranach. Poza zabezpieczeniem od szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych wężyki PEX dają gwarancję bezpieczeństwa codziennego użytkowania, dzięki czemu nie należy obawiać się o uszkodzenia mechaniczne, mogące spowodować nawet zalanie mieszkania. Ponadto wężyki PEX zapewniają znakomitą ochronę mikrobiologiczną, która uniemożliwia namnażanie się bakterii w przewodzie rur (skład chemiczny rur PEX jest taki sam jak w butelkach typu PET do wody mineralnej).

Warto dodać, że rury z wkładem PEX, ze względu na ich doskonałe właściwości wytrzymałościowe są powszechnie stosowane w instalacjach wodociągowych i grzewczych do wody zimnej, ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania, w tym ogrzewania podłogowego i grzania gruntu, od których oczekuje się żywotności porównywalnej z żywotnością budynku.